Skip to content

249 Main StTrenton, NJ 08620

Built 1880
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
May 25, 2021

Property Information

Block2716
Lot48
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page335

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,400
23%
Improvement Value:$205,700
77%
Total Assessment$267,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,413+6.7%
2024$8,822+54.0%
2023$5,730-0.3%
2022$5,747+3.4%
Property History
Sales3Foreclosures1

Foreclosure Case F-004452-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 6445, Page 772Recorded6/22/2021

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 6085, Page 187

Property Sale

SaleMulti
$56,900
DeedBook 2218, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1880