Skip to content

287 Main StTrenton, NJ 08620

Built 1960

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Nov 16, 2018

Property Information

Block2716
Lot53
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page335

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,603
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
32%
Improvement Value:$136,100
68%
Total Assessment$198,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,006+6.7%
2024$6,566+1.2%
2023$6,487-0.3%
2022$6,507+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,603DeedBook 6350, Page 461Recorded11/30/2018

Property Sale

SaleMulti
$149,900
DeedBook 2528, Page 663

Property Built

Built

Year Built: 1960