Skip to content

6 Longwood DrTrenton, NJ 08620

Built 1954

Last Sale Date
Dec 2, 1997

Property Information

Block2716
Lot72
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page336

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
34%
Improvement Value:$137,200
66%
Total Assessment$207,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,052+6.9%
2024$6,594+1.3%
2023$6,511-0.3%
2022$6,532+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954