Skip to content

18 Longwood DrTrenton, NJ 08620

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 17, 2013

Property Information

Block2716
Lot78
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page336

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,488
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
33%
Improvement Value:$140,300
67%
Total Assessment$210,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,411+6.7%
2024$6,946+1.2%
2023$6,862-0.3%
2022$6,883+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$81,900
DeedBook 2330, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1954