Skip to content

28 Longwood DrTrenton, NJ 08620

Built 1956

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Aug 30, 1990

Property Information

Block2716
Lot83
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page336

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
32%
Improvement Value:$152,900
68%
Total Assessment$224,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,925+6.7%
2024$7,428+1.2%
2023$7,338-0.3%
2022$7,361+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 2540, Page 586

Property Built

Built

Year Built: 1956