Skip to content

30 Longwood DrTrenton, NJ 08620

Built 1954

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Sep 23, 1992

Property Information

Block2716
Lot84
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page336

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,400
26%
Improvement Value:$209,300
74%
Total Assessment$281,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,927+6.7%
2024$9,305+1.2%
2023$9,192-0.3%
2022$9,220+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 2616, Page 636

Property Built

Built

Year Built: 1954