Skip to content

32 Longwood DrTrenton, NJ 08620

Built 1953

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Oct 9, 2014

Property Information

Block2716
Lot85
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page336

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,700
37%
Improvement Value:$121,700
63%
Total Assessment$194,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,851+6.7%
2024$6,421+6.8%
2023$6,014-0.3%
2022$6,032+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,116DeedBook 6204, Page 693Recorded10/15/2014

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,116DeedBook 6193, Page 1782Recorded5/27/2014

Property Built

Built

Year Built: 1953