Skip to content

1 Ravine DrTrenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Date
Dec 4, 1997

Property Information

Block2717
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page336

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
38%
Improvement Value:$114,400
62%
Total Assessment$184,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,498+6.7%
2024$6,091+1.2%
2023$6,017-0.3%
2022$6,035+3.4%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-019833-12

Defaulted
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Default Judgment

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955