Skip to content

81 Longwood DrTrenton, NJ 08620

Built 1952

Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
Nov 26, 1997

Property Information

Block2720
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page327

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,200
34%
Improvement Value:$141,700
66%
Total Assessment$214,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,573+6.7%
2024$7,098+1.2%
2023$7,012-0.3%
2022$7,034+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$136,000
DeedBook 3398, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1952