Skip to content

3 Krueger LaTrenton, NJ 08620

Built 1952

Last Sale Price
$287,500
Last Sale Date
Jul 16, 2020

Property Information

Block2720
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page327

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,479
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,700
32%
Improvement Value:$158,400
68%
Total Assessment$234,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,250+6.7%
2024$7,732+1.2%
2023$7,639-0.3%
2022$7,662+3.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$287,500
Sq Ft1,479DeedBook 6409, Page 1091Recorded7/28/2020

Property Sale

SaleMulti
$249,000
DeedBook 6103, Page 896

Property Sale

SaleMulti
$249,900
DeedBook 4710, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1952