Skip to content

19 Hirth DrTrenton, NJ 08620

Built 1985

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 29, 2012

Property Information

Block2721
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page327

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,326
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,900
25%
Improvement Value:$230,900
75%
Total Assessment$309,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,917+6.7%
2024$10,233+1.2%
2023$10,109-0.3%
2022$10,140+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 6152, Page 235

Property Sale

SaleMulti
$164,200
DeedBook 2634, Page 22

Property Sale

SaleMulti
$105,550
DeedBook 2318, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1985