Skip to content

26 Village DrTrenton, NJ 08620

Built 1988

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Feb 15, 2013

Property Information

Block2712
Lot72
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page312

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,343
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,600
25%
Improvement Value:$265,600
75%
Total Assessment$353,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,447+6.7%
2024$11,666+1.2%
2023$11,525-0.3%
2022$11,560+3.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 6165, Page 1579

Property Sale

Sale
$404,900
DeedBook 4790, Page 27

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 2466, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1988