Skip to content

5105 Broad StTrenton, NJ 08620

Built 1952

Last Sale Price
$221,000
Last Sale Date
Nov 22, 2019

Property Information

Block2721
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page327

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,648
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
28%
Improvement Value:$176,000
72%
Total Assessment$244,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,616+6.7%
2024$8,076+1.2%
2023$7,978-0.3%
2022$8,002+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$221,000
Sq Ft1,648DeedBook 6395, Page 407Recorded1/29/2020

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 6012, Page 854

Property Built

Built

Year Built: 1952