Skip to content

23 Toby La

Trenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Aug 22, 2003

Property Information

Block2628
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,646
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
36%
Improvement Value:$141,100
64%
Total Assessment$219,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,721+6.7%
2024$7,237+1.2%
2023$7,149+4.1%
2022$6,864+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$219,000
DeedBook 4663, Page 52

Property Sale

SaleMulti
$133,500
DeedBook 2581, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1955