Skip to content

431 Main StTrenton, NJ 08620

Built 1956

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 29, 2006

Property Information

Block2721
Lot77
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page327

Building Details

Building Class17
Description1S B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,253
Acreage1.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,700
42%
Improvement Value:$116,200
58%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,044+6.7%
2024$6,603+1.2%
2023$6,523-0.3%
2022$6,543+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 5548, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1956