Skip to content

487 Main StTrenton, NJ 08620

Built 1939

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block2721
Lot82
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page327

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,656
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,800
29%
Improvement Value:$172,800
71%
Total Assessment$243,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,584+6.7%
2024$8,046+1.2%
2023$7,949-0.3%
2022$7,973+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,656DeedBook 6466, Page 1203Recorded12/7/2021

Property Sale

Sale
$258,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 6213, Page 624Recorded3/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 1939