Skip to content

23 Valley View Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$347,000
Last Sale Date
Apr 9, 2021

Property Information

Block2630
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,646
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,900
34%
Improvement Value:$154,000
66%
Total Assessment$231,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,172+6.7%
2024$7,660+4.6%
2023$7,325+4.1%
2022$7,034+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$347,000
Sq Ft1,646DeedBook 6438, Page 1000Recorded4/26/2021

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 6218, Page 1542

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 6218, Page 1542Recorded5/19/2015

Property Sale

SaleMulti
$318,000
DeedBook 5378, Page 29

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 3353, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1955