Skip to content

10 Dewar DrTrenton, NJ 08620

Built 1956

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jun 28, 2019

Property Information

Block2722
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page337

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,571
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,500
30%
Improvement Value:$172,000
70%
Total Assessment$245,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,651+6.7%
2024$8,109+1.2%
2023$8,011-0.3%
2022$8,035+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,571DeedBook 6374, Page 201Recorded7/16/2019

Property Sale

Sale
$274,900

From:

To:

Sq Ft1,571DeedBook 6268, Page 1957Recorded11/23/2016

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,571DeedBook 6244, Page 8Recorded3/15/2016

Property Sale

SaleMulti
$201,700
DeedBook 6228, Page 725

Property Sale

SaleMulti
$123,900
DeedBook 2529, Page 687

Property Built

Built

Year Built: 1956