Skip to content

49 Argonne Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$316,000
Last Sale Date
Sep 25, 2018

Property Information

Block2643
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page308

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,500
37%
Improvement Value:$146,200
63%
Total Assessment$232,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,200+6.7%
2024$7,686+1.2%
2023$7,593+4.1%
2022$7,290+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$316,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 6343, Page 999Recorded10/3/2018

Property Sale

SaleMulti
$277,000
DeedBook 6158, Page 1472

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 4773, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1961