Skip to content

1 Halley DriveRobbinsville, NJ 08691

Built 1985

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 13, 1997

Property Information

Block2724
Lot103
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page331

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,200
19%
Improvement Value:$343,800
81%
Total Assessment$424,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,942+6.7%
2024$14,005+1.2%
2023$13,835-0.3%
2022$13,878+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 3237, Page 108

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 2529, Page 683

Property Built

Built

Year Built: 1985