Skip to content

5130 Broad StTrenton, NJ 08620

Built 1968

Last Sale Price
$59,000
Last Sale Date
Feb 14, 1979

Property Information

Block2724
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page327

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,802
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,200
30%
Improvement Value:$149,700
70%
Total Assessment$212,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,253+6.9%
2024$6,782+1.3%
2023$6,697-0.3%
2022$6,718+3.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$59,000
DeedBook 2096, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1968