Skip to content

11 Alessio TerraceTrenton, NJ 08620

Built 2001

Last Sale Price
$349,900
Last Sale Date
Jul 16, 2001

Property Information

Block2724
Lot70
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page330

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,600
18%
Improvement Value:$364,600
82%
Total Assessment$446,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,724+6.7%
2024$14,738+1.2%
2023$14,560-0.3%
2022$14,604+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$349,900
DeedBook 4092, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 2001