Skip to content

777 Grove-Allentown RdTrenton, NJ 08620

Built 1930

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Oct 12, 1989

Property Information

Block2724
Lot77
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page330

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,700
34%
Improvement Value:$158,100
66%
Total Assessment$237,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,380+6.7%
2024$7,855+1.2%
2023$7,759-0.3%
2022$7,783+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$107,000
DeedBook 2505, Page 937

Property Built

Built

Year Built: 1930