Skip to content

825 Ydv-Allentown RdTrenton, NJ 08620

Built 1958

Last Sale Price
$87,900
Last Sale Date
Jul 30, 1984

Property Information

Block2724
Lot79
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page330

Building Details

Building Class17
Description1SB G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,856
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,100
26%
Improvement Value:$226,800
74%
Total Assessment$306,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,565+6.9%
2024$9,887+1.3%
2023$9,764-0.3%
2022$9,795+3.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$87,900
DeedBook 2260, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1958