Skip to content

883 Ydv-Allentown RdTrenton, NJ 08620

Built 2002

Last Sale Price
$282,315
Last Sale Date
Jan 23, 2006

Property Information

Block2725
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page331

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,900
17%
Improvement Value:$459,500
83%
Total Assessment$554,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,537+6.7%
2024$18,312+1.2%
2023$18,090-0.3%
2022$18,146+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$282,315
DeedBook 5278, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 4064, Page 143

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 2403, Page 844