Skip to content

4560 Cross-Ham Sq RdRobbinsville, NJ 08691

Built 1972

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Aug 20, 1998

Property Information

Block2725
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page331

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,027
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,100
29%
Improvement Value:$193,700
71%
Total Assessment$272,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,613+6.7%
2024$9,011+1.2%
2023$8,901-0.3%
2022$8,929+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$162,000
DeedBook 3439, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1972