Skip to content

27 Church StTrenton, NJ 08620

Built 1827

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jan 12, 2022

Property Information

Block2728
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page341

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,256
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,200
23%
Improvement Value:$218,200
77%
Total Assessment$284,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,022+6.7%
2024$9,394+1.2%
2023$9,280+7.6%
2022$8,626+3.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft2,256DeedBook 6472, Page 407Recorded1/21/2022

Property Sale

Sale
$322,500

From:

To:

Sq Ft2,068DeedBook 6235, Page 1278Recorded12/8/2015

Property Built

Built

Year Built: 1827