Skip to content

24 Mill RdTrenton, NJ 08620

Built 1860

Owner
---
Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Dec 18, 2024

Property Information

Block2728
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page341

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,116
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,100
34%
Improvement Value:$158,900
66%
Total Assessment$242,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,528+6.7%
2024$7,993+1.2%
2023$7,896+7.6%
2022$7,340+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft2,116DeedBook 6578, Page 395Recorded12/23/2024

Property Sale

Sale
$217,000

From:

To:

Sq Ft1,806DeedBook 6219, Page 1061Recorded6/1/2015

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 2928, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1860