Skip to content

4873 Cross-Ham Sq RdRobbinsville, NJ 08691

Built 1979

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 28, 1999

Property Information

Block2729
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page339

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,400
33%
Improvement Value:$167,400
67%
Total Assessment$249,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,803+6.7%
2024$8,251+1.2%
2023$8,151-0.3%
2022$8,176+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 3704, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1979