Skip to content

4827 Cross-Ham Sq RdRobbinsville, NJ 08691

Built 1959

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Mar 28, 2017

Property Information

Block2729
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page340

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage924
Acreage2.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,200
40%
Improvement Value:$127,800
60%
Total Assessment$214,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,541+6.7%
2024$7,068+1.2%
2023$6,983-0.3%
2022$7,004+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft924DeedBook 6280, Page 1504Recorded3/31/2017

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 5460, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1959