Skip to content

7 Stanworth LaAllentown, NJ 08501

Built 1978

Last Sale Date
Jun 30, 1999

Property Information

Block2735
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page316

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,700
32%
Improvement Value:$189,300
68%
Total Assessment$280,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,867+6.7%
2024$9,248+1.2%
2023$9,136-0.3%
2022$9,164+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1978