Skip to content

3 Woodfield LaAllentown, NJ 08501

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block2735
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page316

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,590
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,200
32%
Improvement Value:$193,800
68%
Total Assessment$284,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,008+6.7%
2024$9,381+1.2%
2023$9,267-0.3%
2022$9,295+3.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,590DeedBook 6431, Page 899Recorded2/23/2021

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,590DeedBook 6214, Page 1808Recorded3/30/2015

Property Sale

SaleMulti
$176,000
DeedBook 2420, Page 527

Property Built

Built

Year Built: 1975