Skip to content

6 Woodfield LaAllentown, NJ 08501

Built 2000

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jan 26, 2000

Property Information

Block2735
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page316

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,900
25%
Improvement Value:$298,000
75%
Total Assessment$396,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,987+6.7%
2024$13,110+1.2%
2023$12,951-0.3%
2022$12,991+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 3767, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 2459, Page 269