Skip to content

4 Woodfield LaAllentown, NJ 08501

Built 1976

Owner
---
Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Oct 24, 2024

Property Information

Block2735
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page316

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,986
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
28%
Improvement Value:$227,800
72%
Total Assessment$317,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,199+6.7%
2024$10,497+1.2%
2023$10,370-0.3%
2022$10,402+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft1,986DeedBook 6573, Page 1942Recorded11/8/2024

Property Built

Built

Year Built: 1976