Skip to content

2 Woodfield LaAllentown, NJ 08501

Built 1973

Last Sale Price
$177,500
Last Sale Date
Apr 21, 1989

Property Information

Block2735
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page316

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
30%
Improvement Value:$222,400
70%
Total Assessment$317,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,185+6.7%
2024$10,484+1.2%
2023$10,357-0.3%
2022$10,389+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$177,500
DeedBook 2485, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1973