Skip to content

21 Elmwynd DrAllentown, NJ 08501

Built 2000

Last Sale Price
$265,900
Last Sale Date
Mar 21, 2000

Property Information

Block2735
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page316

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,780
Acreage1.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,400
25%
Improvement Value:$313,400
75%
Total Assessment$417,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,723+6.7%
2024$13,800+1.4%
2023$13,603-0.3%
2022$13,645+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$265,900
DeedBook 3793, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 2459, Page 269