Skip to content

2 Makefield Cir NAllentown, NJ 08501

Built 1971

Last Sale Price
$89,000
Last Sale Date
Nov 22, 1983

Property Information

Block2735
Lot58
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page316

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,400
30%
Improvement Value:$218,200
70%
Total Assessment$312,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,016+6.7%
2024$10,325+1.2%
2023$10,200-0.3%
2022$10,231+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$89,000
DeedBook 2248, Page 495

Property Built

Built

Year Built: 1971