Skip to content

30 Tattletown RdTrenton, NJ 08620

Built 1950
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 12, 2009

Property Information

Block2738
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page334

Building Details

Building Class17
Description1SB G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage5.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,400
44%
Improvement Value:$156,900
56%
Total Assessment$281,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2010$8,508+11.2%
2009$7,654+3.5%
2008$7,394+2.2%
2007$7,234+5.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 2548, Page 876

Property Built

Built

Year Built: 1950