Skip to content

183 Old York Rd(Block 2739 Lot 2)Trenton, NJ 08620

Built 1986
Farm (Regular)

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Aug 31, 2016

Property Information

Block2739
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page343

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,948
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
24%
Improvement Value:$406,600
76%
Total Assessment$531,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,734+6.7%
2024$17,559+1.2%
2023$17,346-0.3%
2022$17,399+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$925,000

From:

To:

Sq Ft3,948DeedBook 6260, Page 1723Recorded9/2/2016

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$815,000

From:

To:

Sq Ft3,948DeedBook 6188, Page 1672Recorded3/5/2014

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1986