Skip to content

5 Summerhill DrTrenton, NJ 08620

Built 1993

Last Sale Price
$538,000
Last Sale Date
Sep 28, 2016

Property Information

Block2743
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page349

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,108
Acreage1.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,800
24%
Improvement Value:$379,700
76%
Total Assessment$499,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,602+6.7%
2024$16,498+1.2%
2023$16,299-0.3%
2022$16,349+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$538,000

From:

To:

Sq Ft3,108DeedBook 6264, Page 1681Recorded10/12/2016

Property Sale

Sale
$316,400
DeedBook 2692, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1993