Skip to content

168 Exton-Allentown RdTrenton, NJ 08620

Built 1988

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jan 10, 2021

Property Information

Block2741
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page347

Building Details

Building Class17
Description2SF G3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,844
Acreage2.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,500
24%
Improvement Value:$332,800
76%
Total Assessment$439,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,481+6.7%
2024$14,510+1.2%
2023$14,334-0.3%
2022$14,378+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,844DeedBook 6429, Page 1554Recorded2/10/2021

Property Sale

SaleMulti
$278,300
DeedBook 2495, Page 488

Property Built

Built

Year Built: 1988