Skip to content

3 Summerhill DrTrenton, NJ 08620

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 25, 2022

Property Information

Block2743
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page349

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,107
Acreage1.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,500
21%
Improvement Value:$443,200
79%
Total Assessment$562,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,830+6.7%
2024$18,586+1.2%
2023$18,361-0.3%
2022$18,417+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft4,107DeedBook 6343, Page 1691Recorded10/9/2018

Property Sale

Sale
$311,405
DeedBook 2893, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1993