Skip to content

15 Aqua TerrTrenton, NJ 08620

Built 1993

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Mar 26, 2020

Property Information

Block2743
Lot48
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page350

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,325
Acreage3.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
19%
Improvement Value:$500,500
81%
Total Assessment$617,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,761+6.7%
2024$20,396+1.2%
2023$20,149-0.3%
2022$20,211-4.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$610,000
Sq Ft4,325DeedBook 6401, Page 607Recorded4/3/2020

Property Built

Built

Year Built: 1993