Skip to content

5 Rosewood TerraceTrenton, NJ 08620

Built 1993

Last Sale Price
$711,000
Last Sale Date
Aug 2, 2006

Property Information

Block2744
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page349

Building Details

Building Class18
Description2SF G3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,421
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,200
19%
Improvement Value:$508,300
81%
Total Assessment$627,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,113+6.7%
2024$20,726+1.2%
2023$20,475-0.3%
2022$20,538+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$711,000
DeedBook 5436, Page 134

Property Sale

Sale
$297,280
DeedBook 2986, Page 16

Property Sale

Sale
$620,000
DeedBook 2728, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1993