Skip to content

3 Rosewood TerraceTrenton, NJ 08620

Built 1997

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Sep 20, 2011

Property Information

Block2744
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page349

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,982
Acreage1.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,300
25%
Improvement Value:$355,200
75%
Total Assessment$474,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,721+6.7%
2024$15,673+1.2%
2023$15,483-0.3%
2022$15,530+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 6123, Page 430

Property Sale

Sale
$259,900
DeedBook 3523, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$620,000
DeedBook 2728, Page 332