Skip to content

11 Patterson AveTitusville, NJ 08560

Built 1930

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Aug 18, 1993

Property Information

Block101
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description2SF 2UG
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,324
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,200
50%
Improvement Value:$223,400
50%
Total Assessment$445,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,068+5.5%
2024$13,339+10.6%
2023$12,065+2.5%
2022$11,773+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$153,000
DeedBook 2715, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1930