Skip to content

62 River DrTitusville, NJ 08560

Built 1850

Last Sale Price
$207,000
Last Sale Date
Aug 30, 1991

Property Information

Block135
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class17
Description2SAL
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,357
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,800
59%
Improvement Value:$225,900
41%
Total Assessment$546,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,259+6.3%
2024$16,230+3.2%
2023$15,720+2.5%
2022$15,340+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$207,000
DeedBook 2577, Page 571

Property Built

Built

Year Built: 1850