Skip to content

21 Wilfred AveTitusville, NJ 08560

Built 1925

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jan 26, 2010

Property Information

Block116
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class16
Description1SF 2UG
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage765
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,000
79%
Improvement Value:$49,400
21%
Total Assessment$232,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,337+3.3%
2024$7,102-0.1%
2023$7,109+2.5%
2022$6,937+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 6038, Page 181

Property Sale

Sale
$166,270
DeedBook 6035, Page 57

Property Sale

Sale
$113,500
DeedBook 3659, Page 218

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 2890, Page 232

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 2440, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1925