Skip to content

34 Wilfred AveTitusville, NJ 08560

Built 1920

Last Sale Price
$131,500
Last Sale Date
Mar 19, 2001

Property Information

Block117
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage828
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
72%
Improvement Value:$65,900
28%
Total Assessment$236,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,479+3.3%
2024$7,240-0.1%
2023$7,247+2.5%
2022$7,071+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$131,500
DeedBook 4025, Page 116

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 2603, Page 39

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 2464, Page 935

Property Built

Built

Year Built: 1920