Skip to content

36 Lafayette AveTitusville, NJ 08560

Built 1954

Last Sale Price
$24,000
Last Sale Date
Dec 13, 2011

Property Information

Block116
Lot56
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class16
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,232
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,900
60%
Improvement Value:$135,300
40%
Total Assessment$340,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,490+6.3%
2024$9,868+7.7%
2023$9,166+2.5%
2022$8,938+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$24,000

Property Built

Built

Year Built: 1954